Στα πλαίσια της δράσης οι μαθητές της Β λυκείου μελέτησαν κείμενα των σχολικών εγχειριδίων και άρθρα από το διαδίκτυο σχετικά με τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και ειδικά το δικαίωμα των κοριτσιών στην εκπαίδευση στις αναπτυσσόμενες χώρες. Συζητήθηκαν στατιστικές μελέτες και ιστορίες κοριτσιών από την ιστοσελίδα Girlrising.com και οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο σχετικά με τη ζωή και το έργο της Malala Yusafsai. Αργότερα, οι μαθητές ασχολήθηκαν με Κίνημα των Πολιτικών Δικαιωμάτων των ΗΠΑ της δεκαετίας του ‘60 και με το καθεστώς του apartheid στη Ν. Αφρική. Διάβασαν κείμενα από τα σχολικά εγχειρίδια και άρθρα από το διαδίκτυο και παρακολούθησαν βίντεο σχετικά με τα κινήματα αυτά και τη ζωή των δύο σημαντικών ανδρών, Martin Luther King και Nelson Mandela. Το αποτέλεσμα όλης αυτής της έρευνας γέννησε διάφορες πρωτότυπες ιδέες στους μαθητές. Πρώτον, να φτιάξουν δύο βίντεο, ένα με τον περίφημο λόγο του Martin Luther King, “I have a dream” όπου το κείμενο θα είναι διαθέσιμο σε απλουστευμένη μορφή για να μπορούν όλοι οι μαθητές, ακόμη και οι πιο αδύναμοι να κατανοήσουν τα βαθιά του νοήματα και δεύτερον, να φτιάξουν ένα βίντεο με πρωτότυπο κείμενο, σχετικά με δικά τους όνειρα. Τέλος, αποφάσισαν, και με τη σύμφωνη γνώμη των εκπαιδευτικών Πληροφορικής και της Διεύθυνσης του Λυκείου και του Γυμνασίου, παρουσίασαν την έρευνα τους και ό,τι είχε προκύψει από αυτή στους μαθητές της Γ γυμνασίου, κάνοντας χρήση οπτικοακουστικών μέσων.

Στην παρουσίαση συμμετείχαν οι μαθητές Γιώργος Μανιάτης, Γιάννης Χρονόπουλος, Δημήτρης Μωραιτης, Αλεξάνδρα Μπάδα, Έλσα Πρεντι, Ευθυμία Παπακυριακοπουλου, Ιωάννα Μαντεση

• Απόσπασμα από το λόγο του Martin Luther King, “I have a dream”, από τους μαθητές του Β2 του Γενικού Λυκείου Ζαχάρως https://youtu.be/hV0x9AA1cos
    • Επεξεργασία κειμένου στο λόγο I have a dream Γιάννης Χρονόπουλος
    • Στο βίντεο ακούγονται οι φωνές των μαθητών:
      • Μωραιτης Δημήτρης,
      • Ιωάννα Μαντεση,
      • Γιώργος Μανιάτης,
      • Αδαμαντία Λουλια,
      • Παναγιώτης Κλωνάρης,
      • Ευθυμία Παπακυριακοπουλου,
      • Αλεξάνδρα Μπάδα,
      • Θανάσης Κολλάς,