Ανθρώπινα Δικαιώματα στα πλαίσια του προγράμματος «Λέμε την αλήθεια στην εξουσία» του ιδρύματος Μαριάννας Βαρδινογιάννη

Την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2021, οι μαθητές της Α΄Λυκείου του ΓΕΛ Ζαχάρως, στα πλαίσια της δράσης για τα ανθρώπινα δικαιώματα την ενσωμάτωση των προσφύγων και με αφόρμηση κείμενο από το μάθημα των Αγγλικών (Unit 2: A Refugee’s “dreamland”) είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν πάνω στα εκπαιδευτικά θέματα που αφορούν τους πρόσφυγες που ζουν στην περιοχή των Ιωαννίνων. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε από την κ. Μαρία Σκαργιώτη η οποία είναι εκπαιδευτικός (ΠΕ70) με μεταπτυχιακό στην Διαπολιτισμική Εκπαίδευση και εργάζεται ως Συντονίστρια Εκπαίδευσης Προσφύγων Αστικού Ιστού ΠΕΔΙΕΚ ΗΠΕΙΡΟΥ.

Η κ. Σκαργιώτη αναφέρθηκε στον τρόπο που ζουν οι πρόσφυγες μαθητές και πως εντάσσονται στο σχολικό περιβάλλον στη χώρα μας. Οι μαθητές εξέφρασαν αρκετές απορίες μέσω των οποίων διαφάνηκε ότι μπόρεσαν να κατανοήσουν αρκετές πτυχές της σχολικής ζωής καθώς και της ζωής των προσφύγων γενικότερα.

Η κ. Σκαργιώτη σε τηλεδίασκεψη με τους μαθητές
Υλικό από την παρουσίαση της κ. Σαργιώτης