Κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2021-22 έγινε αντιληπτή η ανάγκη βαθύτερης γνώσης πάνω στα θέματα που
αφορούν την πανδημία. Συγκεκριμένα, τη δράση του κορονοϊού και των εμβολίων στον ανθρώπινο οργανισμό.
Αποφασίστηκε να προσεγγιστεί διαθεματικά και να γίνει παραλληλισμός με την δράση των ιών των
υπολογιστών και γενικότερα του κακόβουλου λογισμικού. Παράλληλα κρίθηκε σκόπιμη η ανάγκη να μοιραστούν
τις σκέψεις και τους προβληματισμούς για την περίοδο της πανδημίας με άλλους συνομήλικους τους.
Για αυτό το σκοπό αποφασίστηκε η δράση αυτή να μην μείνει μόνο στην διδασκαλία των αντίστοιχων
γνωστικών αντικειμένων αλλά να πλαισιωθεί με μια συνεργασία μέσω εθνικού e-twinning έργου με το ΓΕΛ Πεντέλης και με ένα πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Δημιουργικότητα στην εποχή του Corona Virus».

Στη δράση αυτή συμμετείχαν 4 εκπαιδευτικοι του ΓΕΛ Ζαχάρως

• Τσάκωνα Σταυρούλα,
  • Λαμπροπούλου Παρασκευή,
  • Νικολάου Ελένη,
  • Γυφτόπουλου Αναστασία

και 10 μαθητές της Β΄Λυκείου

• Αλτάνης Ιωάννης
  • Αλεξανδροπούλου Κέλλυ
  • Αναστασοπούλου Παναγιώτα
  • Βούκιας Βασίλειος
  • Γεωργουλόπουλος Ευθύμης
  • Γιαννακοπούλου Αθηνά
  • Δράκος Μάριος
  • Ζαχαρόπουλος Σπύρος
  • Θάνου Ευδοξία
  • Αποστολοπούλου Μαρια

Αποτελέσματα της Δράσης

• Οι μαθητές απέκτησαν επιπλέον γνώσεις στα αντικείμενα της βιολογίας καιτης πληροφορικής
  • Προβληματίστηκαν πάνω σε κοινωνικά ζητήματα και κατέγραψαν τασυναισθήματα και τις γνώσεις τους με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί ένα θεατρικό σενάριο με την καθοδήγηση και την επιμέλεια των εκπαιδευτικών.
  • Εκφράστηκαν μέσω της μουσικής, της ποίησης και της ζωγραφικής.
  • Δημιουργήθηκαν θεατρικές ομάδες από τα δυο συνεργαζόμενα σχολεία και μετά από επικοινωνία και συντονισμό πραγματοποιήθηκε κοινή θεατρική παράσταση.
  • Πραγματοποιήθηκε συμπληρωματικό πολιτιστικό πρόγραμμα.
  • Πραγματοποιήθηκε διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα , όπου είχαν την ευκαιρία οι μαθητές να γνωριστούν και να συνεργαστούν δια ζώσης με τους μαθητές από το ΓΕΛ Πεντέλης -Γυμνάσιο Πεντέλης και να παρουσιάσουν την από κοινού θεατρική παράσταση.

Υλικό που παρήχθη

• Παράχθηκε ένα θεατρικό σενάριο με τίτλο «Ζώντας με τους ιούς»
  • Η μαθήτρια Αλεξανδροπούλου Κέλλυ δημιούργησε ένα έργο ζωγραφικής που χρησιμοποιήθηκε στις αφίσες , το πρόγραμμα της θεατρικής παράστασης
  • Η μαθήτρια Αναστασοπούλου Παναγιώτα έγραψε ένα ποίημα.

Το εμβόλιο ένας σύγχρονος αλχημιστής της ανοσίας

Σαν μυθική ουσία, σαν πολύτιμος χρυσός

Ένα εμβόλιο είναι πλέον ελπίδας οιωνός.

Κάθε βέλος του ιού θα καταπολεμά αυτό

Σαν ασπίδα προστατεύει πλέον τον οργανισμό.

Πέρασαν μέρες που ναυάγησες στο απελπισμένο νησί της λύπης.

Ήρθε η στιγμή τα δειλινά εσύ της προόδου να ζωγραφίσεις.

Σαν ένας σύγχρονος αλχημιστής είναι το ελιξίριο της ζωής

Μια ευκαιρία για δράση Μην λησμονήσεις να την αδράξεις

• Διασκευάστηκαν οι στίχοι γνωστών τραγουδιών και ενσωματώθηκαν στην θεατρική παράσταση.
  • Υλοποιήθηκε κοινή θεατρική παράσταση
Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι %CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%9A%CE%9B%CE%97%CE%A3%CE%97-2.jpg