Στην ομάδα των εκπαιδευτικών συμμετείχε η Δρ. Λαμπροπούλου Παρασκευή, Πληροφορικός ΠΕ86 του ΓΕΛ Ζαχάρως, ο κ. Ταυλόπουλος Αριστείδης Φυσικός ΠΕ04.01 από το 4ο ΓΕΛ Πύργου, και η κα Τζανέτου Αφροδίτη αγγλικών ΠΕ06 από τη ΔΔΕ Ηλείας.

Tο σχολείο Marie Curie Realschule Plus Bad Marienberg είναι σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που στεγάζει γυμνάσιο με 700 μαθητές και 65 εκπαιδευτικούς που δίνει ιδιαίτερη έμφαση στις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών και τον επαγγελματικό προσανατολισμό.

Από τα αριστερά προς τα δεξιά : Simone Baumann (2η αναπλήρωτρια διευθύντρια ), Δρ. Λαμπροπούλου Παρασκευή (ΓΕΛ Ζαχάρως), Alexander Rüb (Συντονιστής διδακτικών θεμάτων), Αριστείδης Ταυλόπουλος (Δ/ντης 4ο ΓΕΛ Πύργου), Christine Bär
(Συντπνίστρια παιδαγωγικών θεμάτων), Αφροδίτη Τζανέτου (Δ.Δ.Ε Ηλείας) και Achim Sieger (Αναπληρωτής Διευθυντής)
Η Δρ. Λαμπροπούλου Παρασκευή με τον Achim Sieger (Αναπληρωτής Διευθυντής)

Οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθήματα, να συζητήσουν τις ομοιότητες και της διαφορές των εκπαιδευτικών συστημάτων των χωρών και μοιράστηκαν τον τρόπο σκέψης τους, τη μεθοδολογία και τις καλές πρακτικές που εφαρμόζουν στα σχολεία τους

Αξίζει να αναφερθεί η ιδιαίτερα ζεστή φιλοξενία από τους Γερμανούς συναδέλφους οι οποίοι υποδέχτηκαν εγκάρδια τους συμμετέχοντες και ξενάγησαν την ομάδα των Ελλήνων καθηγητών  σε μέρη  πολιτιστικού ενδιαφέροντος στο Westerwaldkreis,  όπως το μοναστήρι Marienstatt Abbey, την  πόλη Koblenz καθώς και την παλιά πόλη του Hachenburg . Επίσης, οι εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν το Πάρκο Άγριας Ζωής στο Bad Marienberg και μνημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος στη Φρανκφούρτη.

Βίντεο από την επίσκεψη των εκπαιδευτικών σε μέρη πολιτιστικού ενδιαφέροντος: https://youtu.be/SRY0ZdBA14U

Σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε τον Ιούνιο στο ΓΕΛ Ζαχάρως η Δρ. Λαμπροπούλου Παρασκευή είχε την ευκαιρία να μοιραστεί με του συνάδελφους της , την εμπειρία της από την επίσκεψη της στο σχολείο Marie Curie Realschule Plus Bad Marienberg.

Δημοσιεύματα από την επισκεψη στην Γερμανία στον ελλήνικο και γεμανικό τύπο.

Ημερίσια Εφημερίδα Πρωίνή της Ηλείας